SALTASH AQUATHLON - 19th May 2012
FULL AQUATHLON
Position Category Race No. Name Club Swim
Time
Transition Time Run
Time
Total
Time
1 Male Senior 19 - 39 26 Darren Walker Plymouth Harriers 06:23 00:33 18:13 0:25:09
2 Male Senior 19 - 39 5 Callum Roberts Newquay Triathletes 06:15 00:37 19:29 0:26:21
3 Male Senior 19 - 39 36 David Tomlin   08:53 00:46 17:31 0:27:10
4 Male Veteran 50 - 59 14 Richard Drage Tavistock A.C. 08:54 00:45 17:57 0:27:36
5 Male Veteran 40 - 49 11 Russell Quew Plymouth Harriers 08:15 01:00 18:28 0:27:43
6 Female Youth 13 - 15 4 Emily Attfield Team Certini 07:00 00:27 21:15 0:28:42
7 Male Senior 19 - 39 3 George Prewett   07:57 00:56 20:07 0:29:00
8 Male Veteran 40 - 49 51 Marcus Batten Devon & Somerset Fire & Rescue Service 08:33 00:43 19:45 0:29:01
9 Male Veteran 40 - 49 52 Paul Brew Devon & Somerset Fire & Rescue Service 05:56 00:44 22:26 0:29:06
10 Male Youth 13 - 15 9 Pete Jarman Plymouth Triathlon Club 06:58 00:34 21:57 0:29:29
11 Male Senior 19 - 39 13 Philip Nankivell Plymouth Coasters 08:43 00:39 20:20 0:29:42
12 Male Senior 19 - 39 39 Ben Oman Plymouth Triathlon Club 08:16 00:36 21:08 0:30:00
13 Male Youth 13 - 15 10 Jack Williams Caradon Swimming Club 08:04 01:28 20:56 0:30:28
14 Male Junior  11 - 12 6 James Greenwood Bodmin Dragons Swimming Club 06:56 00:40 23:14 0:30:50
15 Female Senior 19 - 39 58 Kerry Turner   07:56 00:51 22:17 0:31:04
16 Male Senior 19 - 39 8 Alan Ledger   07:42 00:49 22:37 0:31:08
17 Female Youth 16 - 18 2 Ellen Riis-White Tamar Trotters 06:58 00:49 24:03 0:31:50
18 Male Senior 19 - 39 42 Ed Buckingham Tamar Trotters 09:23 00:48 21:57 0:32:08
19 Male Veteran 60+ 37 Andy Hill Tamar Trotters 09:27 00:34 22:47 0:32:48
20 Male Junior  11 - 12 16 Jamie Williams Caradon Swimming Club 09:31 13:19 10:18 0:33:08
21 Female Senior 19 - 39 12 Joanna Humphreys Plymouth Harriers 08:18 00:51 23:59 0:33:08
22 Female Youth 13 - 15 43 Vicky Burlingham Carn Brae Swimming Club 07:21 00:40 25:24 0:33:25
23 Male Veteran 40 - 49 32 Steve Walklin Tamar Trotters 09:50 00:58 22:45 0:33:33
24 Male Veteran 40 - 49 57 Gary Caunter Exeter Triathlon Club 08:55 00:56 24:01 0:33:52
25 Female Veteran 40 - 49 30 Jo Church Tamar Trotters 11:02 00:39 22:22 0:34:03
26 Male Youth 13 - 15 44 Jack Colwill Carn Brae Swimming Club 07:50 00:40 25:37 0:34:07
27 Female Youth 13 - 15 45 Anya Piotrowicz Carn Brae Swimming Club 07:19 00:48 26:11 0:34:18
28 Male Veteran 50 - 59 15 Terry Bartlett Plymouth Harriers 09:12 01:02 24:06 0:34:20
29 Male Senior 19 - 39 59 Ben Harris Caradon Swimming Club 07:14 01:01 26:09 0:34:24
30 Female Veteran 40 - 49 31 Sally Myatt Tamar Trotters 10:26 00:49 23:31 0:34:46
31 Male Veteran 40 - 49 28 Chris Nevelle Tamar Trotters 09:12 00:51 25:28 0:35:31
32 Male Veteran 60+ 38 Ray Frith Newquay Triathletes 09:00 01:15 26:04 0:36:19
33 Female Youth 16 - 18 47 Amy Jolly Carn Brae Swimming Club 07:01 00:36 29:01 0:36:38
34 Female Veteran 40 - 49 18 Sophie Warren   09:57 00:59 25:56 0:36:52
35 Female Veteran 50 - 59 29 Helen Ralph Tamar Trotters 10:46 00:35 25:42 0:37:03
36 Male Youth 13 - 15 46 Liam Jolly Carn Brae Swimming Club 06:51 00:35 29:43 0:37:09
37 Female Veteran 40 - 49 25 Carol Quew Plymouth Harriers 10:46 01:04 26:03 0:37:53
38 Female Junior 11 - 12 19 Chloe Booth St. Petrocs School 09:36 00:51 27:36 0:38:03
39 Male Senior 19 - 39 54 Reg Gilbert   13:00 01:20 24:33 0:38:53
40 Male Veteran 60+ 56 Dave Champion Tamar Trotters 11:49 01:33 25:45 0:39:07
41 Male Youth 13 - 15 20 Aidan Booth St. Petrocs School 09:58 00:45 29:05 0:39:48
42 Female Junior 11 - 12 17 Danielle Rawson St. Petrocs School 09:07 00:37 30:11 0:39:55
43 Female Veteran 50 - 59 41 Mary Hatherly Tamar Trotters 08:30 01:22 30:52 0:40:44
44 Female Junior 11 - 12 55 Toni Patterson Caradon Swimming Club 09:05 01:10 30:33 0:40:48
45 Female Youth 13 - 15 53 Katy James   09:05 01:00 31:36 0:41:41
46 Female Veteran 50 - 59 24 Christine Mcghee Plymouth Harriers 11:53 01:04 29:04 0:42:01
47 Male Junior  11 - 12 33 Dan Stringer St. Petrocs School 10:41 00:52 35:12 0:46:45
48 Female Veteran 40 - 49 27 Karen McClung   11:29 02:07 35:03 0:48:39
RELAY EVENT
Position Category Race No. Name (swimmer first) Club Swim
Time
Transition Time Run
Time
Total
Time
1 Relay - Mixed Senior Team 40 David Greenwood / Sarah Myford Bodmin Dragons Swimming Club 08:31 00:00 24:12 0:32:43
2 Relay - Mixed Senior Team 88 Daniel Robins Nevena Solomon   10:59 00:00 23:31 0:34:30
3 Relay - Female Senior Team 48 Emily Pritchard / Tegan Giles   08:24 00:00 27:35 0:35:59
4 Relay - Female Senior Team 50 Victoria Noakes / Anna Murton Tamar Trotters 09:59 00:00 26:49 0:36:48
FULL AQUATHLON - JUNIOR EVENT
Position Category Race No. Name Club Swim
Time
Transition Time Run
Time
Total
Time
1 Female Junior 9 - 10 99 Molly Northmore Dinnaton Swim Club 03:08 00:48 11:56 0:15:52
2 Female Junior 9 - 10 100 Jodie Greenwood Bodmin Dragons Swimming Club 03:33 00:43 12:31 0:16:47
3 Male Junior  9 - 10 96 Alistair James Morris St. Petrocs School 03:38 00:48 12:32 0:16:58
4 Male Junior  9 - 10 95 Charlie Parker St. Petrocs School 05:14 00:50 11:10 0:17:14
5 Male Junior  9 - 10 93 Jack Mackenzie St. Petrocs School 04:44 00:59 11:49 0:17:32
6 Male Junior  9 - 10 97 Jowan Rawson St. Petrocs School 04:33 00:04 13:19 0:17:56
7 Male Junior  9 - 10 91 Joe Marsh  Tamar Trotters 04:49 01:15 13:56 0:20:00
8 Male Junior  9 - 10 89 James Hurst St. Petrocs School 05:00 00:57 15:49 0:21:46
9 Male Junior  9 - 10 94 Josh Morford St. Petrocs School 04:14 00:43 17:03 0:22:00
10 Male Junior  9 - 10 90 Hunor Veness St. Petrocs School 07:31 01:04 17:38 0:26:13