CORNWOOD CHALLENGE
28th July 2013
Result Number Name Male/Female Veteran? Team Time
1 316 Peter Monaghan Men veteran Torbay AC 36:05:00 1st Male Vet
2 240 Allister Bristow Men under 44 Erme Valley Harriers 36:24:00
3 234 Jake Hughes Men under 44 Bracknell AC 37:10:00
4 239 Ben Trigg Men under 44 Erme Valley Harriers 38:04:00
5 230 Philip Wainman Men under 44 0 38:26:00
6 206 Daryl "Tarquin" Milford Men under 44 Teignbridge Trotters 38:45:00
7 321 Michael Northey Men veteran Plymouth Harriers 38:58:00 2nd Male Vet
8 241 Matthew Brown Men under 44 Erme Valley Harriers 40:03:00
9 218 Ewan Lake Men under 44 Erme Valley Harriers 40:35:00
10 307 Simon Swift Men veteran Erme Valley Harriers 40:54:00 3rd Male Vet
11 419 Emma Lake Ladies under 44 Erme Valley Harriers 41:40:00
12 229 Alan Landricombe Men under 44 0 41:42:00
13 236 Nick Bristow Men under 44 0 41:46:00
14 414 Cleo Andrews Ladies under 44 Erme Valley Harriers 41:56:00
15 336 Mike Hansen Men veteran Erme Valley Harriers 42:15:00
16 237 Paddy Trinder Men under 44 Erme Valley Harriers 42:22:00
17 317 Alan Boone Men veteran Teignbridge Trotters 42:29:00
18 235 Simon French Men under 44 0 42:44:00
19 207 Ashley Wilkinson Men under 44 0 43:05:00
20 227 Chris Seavell Men under 44 British Triathlon Club 43:39:00
21 226 Gary Minto Men under 44 0 43:42:00
22 231 Tim Rundell Men under 44 Instinctive Sports 43:50:00
23 333 Hans Thompson Men veteran 0 44:22:00
24 334 Terry Knights Men veteran 0 44:35:00
25 225 Josh Clements Men under 44 0 44:48:00
26 428 Jaine Swift Ladies under 44 Erme Valley Harriers 44:59:00
27 223 Bill Donaldson Men under 44 University of Bristol Athletics Club 45:05:00
28 224 Travis Wood Men under 44 Teignbridge Trotters 45:08:00
29 215 Sean Morris Men under 44 Tamar Trotters 45:11:00
30 220 Craig MacAlpine Men under 44 Erme Valley Harriers 45:14:00
31 326 Warren Moyse Men veteran Plymstock Road Runners 45:17:00
32 342 Nick Cork Men veteran 0 46:05:00
33 314 David Oliver Men veteran Plymstock Road Runners 46:12:00
34 424 Bev Dowrick Ladies under 44 Plymstock Road Runners 46:12:00
35 423 Sarah Owen Ladies under 44 Erme Valley Harriers 46:17:00
36 516 Bonny Collingborn Ladies veteran 0 46:42:00 1st Lady Vet
37 232 Ken Kingston Men under 44 Plymouth Musketeers 46:43:00
38 242 Simon Denham Men under 44 0 46:47:00
39 319 Gary Caunter Men veteran Teignbridge Trotters 47:08:00
40 420 Freya Carlson Ladies under 44 0 47:11:00
41 204 Nigel Frampton Men under 44 0 47:14:00
42 233 Mike Saunders Men under 44 Plymouth Musketeers 48:17:00
43 228 John Woolven-Allen Men under 44 Plymstock Road Runners 48:17:00
44 517 Angie Brothers Ladies veteran Plymstock Road Runners 48:30:00 2nd Lady Vet
45 306 Kevin Paull Men veteran Erme Valley Harriers 48:47:00
46 245 Craig Wensley Men under 44 0 48:57:00
47 337 Michael Bonning Men veteran Michelmores RC 48:59:00
48 318 Eric Foster Men veteran Dawlish Coasters 49:06:00
49 429 Rosie Jewell Ladies under 44 0 49:13:00
50 331 Paul Paskins Men veteran Plymouth Harriers 49:15:00
51 421 Kirsty Ireland Ladies under 44 0 49:22:00
52 324 Fred Jenkins Men veteran Instinctive Sports 49:38:00
53 221 Simon Bradbury Men under 44 0 50:05:00
54 246 Matthew Gammin Men under 44 0 50:08:00
55 217 William Potter Men under 44 0 50:28:00
56 327 Stephen Watson Men veteran Erme Valley Harriers 50:58:00
57 323 Alan Donaldson Men veteran 0 50:58:00
58 201 Paul Whittington Men under 44 0 51:24:00
59 427 Caitlin Bonning Ladies under 44 0 51:25:00
60 340 Steve Betty Men veteran Instinctive Sports 51:45:00
61 222 Sam Donaldson Men under 44 0 51:53:00
62 416 Courtenay Mitchell Ladies under 44 0 51:55:00
63 338 Steve Bree Men veteran 0 51:57:00
64 339 Martyn West Men veteran 0 52:09:00
65 304 Michael Woodland Men veteran Erme Valley Harriers 52:19:00
66 202 Nic Costiff Men under 44 0 52:23:00
67 500 Helen Jordan Ladies veteran 0 53:14:00 3rd Lady Vet
68 210 Adrian Woodhouse Men under 44 0 53:18:00
69 312 Andrew Proudfoot Men veteran Plymouth Coasters 53:20:00
70 309 Bryan King Men veteran Plymouth Musketeers 53:24:00
71 343 Darren Dunridge Men veteran Plymouth Musketeers 53:32:00
72 325 Phil Greenwood Men veteran 0 53:35:00
73 335 David Matthews Men veteran Instinctive Sports 53:35:00
74 211 Owen Latimer Men under 44 0 53:49:00
75 341 Derek Blackford Men veteran Teignbridge Trotters 53:52:00
76 212 Kane Hogan Men under 44 0 54:04:00
77 332 Philip Landricombe Men veteran 0 54:05:00
78 300 Simon Holder Men veteran Plymouth Striders 54:06:00
79 400 Laura Aspen Ladies under 44 0 54:26:00
80 431 Victoria Cottell Ladies under 44 0 54:56:00
81 203 Matthew Rose Men under 44 0 55:01:00
82 501 Ruth Johnson Ladies veteran Teignbridge Trotters 55:13:00
83 415 Jessica Low Ladies under 44 0 55:18:00
84 402 Claire Jones Ladies under 44 0 55:33:00
85 200 Ben Horswell Men under 44 0 55:36:00
86 214 Dan Joynes Men under 44 0 55:44:00
87 503 Andrea Butterworth Ladies veteran Plymouth Musketeers 55:48:00
88 401 Sarah Kenyon Ladies under 44 0 55:51:00
89 243 Steve Harris Men under 44 0 55:55:00
90 301 Jonathan Atkins Men veteran 0 55:59:00
91 507 Lucy Payne Ladies veteran Teignbridge Trotters 56:03:00
92 520 Carol Hansen Ladies veteran Erme Valley Harriers 56:19:00
93 514 Clare Featherstone Ladies veteran Plymstock Road Runners 56:20:00
94 409 Tracy Corby Ladies under 44 0 56:21:00
95 219 Richard Lane Men under 44 0 56:36:00
96 403 Rebecca Whittington Ladies under 44 0 56:53:00
97 329 Michael Rutkowski Men veteran 0 57:04:00
98 310 Rod Payne Men veteran Teignbridge Trotters 57:09:00
99 515 Danielle Fulford-Brown Ladies veteran Okehampton Running Club 57:10:00
100 407 Penny Larrieu-Price Ladies under 44 0 57:54:00
101 330 Leigh Fenwick Men veteran 0 57:57:00
102 513 Jo Billyard Ladies veteran Teignbridge Trotters 58:32:00
103 430 Denise Bettey Ladies under 44 0 58:37:00
104 328 Chris Fulford-Brown Men veteran Okehampton Running Club 59:02:00
105 422 Hayley Brown Ladies under 44 0 59:04:00
106 302 Terry Keen Men veteran 0 59:06:00
107 512 Jane Rea Ladies veteran 0 59:13:00
108 417 Tanya Alexander Ladies under 44 0 59:19:00
109 216 David Vigg Men under 44 0 59:21:00
110 432 Liz Wells Ladies under 44 0 59:30:00
111 247 James Wells Men under 44 0 59:31:00
112 209 Paul Cooms Men under 44 0 59:36:00
113 405 Rachel Cannon Ladies under 44 0 59:41:00
114 426 Kerry Ogle Ladies under 44 0 59:46:00
115 518 Judith Ansell Ladies veteran 0 59:47:00
116 320 Paul Capstack Men veteran 0 59:49:00
117 510 Carol Carlson Ladies veteran 0 60:19:00
118 308 Paul Jennings Men veteran 0 60:32:00
119 205 George Felwick Men under 44 Instinctive Sports 60:36:00
120 208 Jason Mulligan Men under 44 0 60:51:00
121 511 Anna Bush Ladies veteran 0 60:59:00
122 410 Emily Payne Ladies under 44 0 61:22:00
123 315 Stephen Potter Men veteran 0 61:29:00
124 505 Brenda Thorne Ladies veteran Instinctive Sports 61:34:00
125 508 Julia Proudfoot Ladies veteran Plymouth Coasters 62:17:00
126 412 Kelly Hart Ladies under 44 Plymouth Musketeers 62:20:00
127 418 Sharon Adams Ladies under 44 Plymouth Musketeers 62:21:00
128 311 Barry Hopper Men veteran Instinctive Sports 62:35:00
129 244 Shane Iles-Wright Men under 44 0 62:48:00
130 305 Rob Felwick Men veteran Instinctive Sports 62:59:00
131 408 Catherine Barnes Ladies under 44 Teignbridge Trotters 63:19:00
132 404 Karla Court Ladies under 44 Plymouth Coasters 64:04:00
133 502 Dawn Wilson Ladies veteran Instinctive Sports 64:05:00
134 313 Clive Mitchell Men veteran 0 66:33:00
135 413 Maria Love-Holmes Ladies under 44 0 66:55:00
136 519 Melanie Priston Ladies veteran 0 70:48:00
137 425 Jo Webb Ladies under 44 0 70:48:00
138 521 Heidi Dawe Ladies veteran 0 70:52:00
139 509 Samantha Mitchell Ladies veteran 0 72:06:00
140 322 Steve Superman Neal Men veteran 0 86:32:00
RETIRED 238 Andrew Trigg Men under 44 Erme Valley Harriers
RETIRED 522 Louise Burton Ladies veteran 0
Men's Team Erme Valley Harriers
Ladies' Team Erme Valley Harriers