raceahead Event Services
Taunton Marathon 7th April 2013
Race# Forename Surname Gender GenderPos Category CategoryPos Gun Time Pos Chip Time Rank Club
263 David Cooke Male 1 WCH 1 01:49:02 1 01:49:02 1 Taunton AC
129 Chris Ray Male 2 M45 1 02:41:58 2 02:41:57 2
85 David Tomlin Male 3 M40 1 02:45:29 3 02:45:28 3 Teignbridge Trotters 
160 Ben Broyd Male 4 SM 1 02:52:24 4 02:52:22 4
211 James Murray Male 5 M40 2 02:52:29 5 02:52:29 5 Bideford AC
141 John Terry Male 6 SM 2 02:54:23 6 02:54:18 6 Exeter Harriers
136 Lee Pester Male 7 SM 3 02:58:00 7 02:57:59 7 Tri UK
286 Thomas Stokes Male 8 SM 4 02:58:29 8 02:58:24 8 South West RR
144 Guy Bradford Male 9 M40 3 03:01:36 9 03:01:33 9 Weston AC
283 Daniel Hawkrigg Male 10 SM 5 03:02:34 10 03:01:59 10
54 James Blight Male 11 SM 6 03:03:36 11 03:02:29 11 Tamar Trotters
25 Ewan Walton Male 12 SM 7 03:04:05 12 03:4:00 12 Teignbridge Trotters 
119 Nicholas Faye Male 13 M45 2 03:04:53 13 03:04:46 13
216 Kieron Summers Male 14 SM 8 03:06:48 14 03:06:39 14 Weston AC
58 David Hawes Male 15 SM 9 03:07:09 15 03:07:08 15
75 James Blair Male 16 M40 4 03:08:01 16 03:07:56 16
133 Robert Mchale Male 17 SM 10 03:08:04 17 03:08:04 17 Plymouth Triathlon Club
270 Ed Barlow Male 18 SM 11 03:08:33 18 03:08:32 18 BRAT
271 Daniel Robinson Male 19 SM 12 03:08:33 19 03:08:32 19 BRAT
60 James Beach Male 20 SM 13 03:9:00 20 03:08:55 20 Running Forever RC
112 Hugh Pinner Male 21 SM 14 03:10:52 21 03:10:51 21
19 Paul Masters Male 22 M50 1 03:12:17 22 03:11:48 23 Chard RR
194 Emily Canvin Female 1 F35 1 03:12:24 23 03:11:34 22 Langport Runners
106 Craig Eley Male 23 SM 15 03:12:51 24 03:12:49 24
168 Alan Boone Male 24 M55 1 03:13:18 25 03:12:58 25 Teignbridge Trotters 
47 Richard Boulter Male 25 M55 2 03:13:44 26 03:13:40 27 Yeovil Town RRC
236 Simon Lund Male 26 M45 3 03:13:52 27 03:13:49 28 Weston AC
215 Jonathan Mitchell Male 27 SM 16 03:14:16 28 03:12:58 26
62 Phil Thorne Male 28 M40 5 03:14:49 29 03:14:28 30 North Devon RR
281 Adam Holland Male 29 SM 17 03:15:00 30 03:14:58 32 VOTWO/USN
97 Lee Wilkins Male 30 M55 3 03:15:15 31 03:14:34 31
177 Marcus Smerdon Male 31 SM 18 03:15:32 32 03:15:01 33 Cardiff Metropolitan
99 Darren Levers Male 32 M45 4 03:15:36 33 03:15:06 34 Plymstock RR
18 Andrew Manning Male 33 M40 6 03:15:37 34 03:15:24 35
184 Donald Maclaren Male 34 M50 2 03:15:47 35 03:14:24 29 Mud Crew Trail Runners
139 Garry Barnes Male 35 M50 3 03:15:49 36 03:15:37 36 Egdon Heath Harriers
228 Steve Babb Male 36 M45 5 03:15:59 37 03:15:57 37 Newquay RR
231 Nathan Poolton Male 37 SM 19 03:16:14 38 03:16:13 38 Hereford Couriers
232 Nathaniel Poolton Male 38 SM 20 03:16:37 39 03:16:35 39 Hereford Couriers
203 Jane Allison Female 2 F40 1 03:18:46 40 03:18:39 41 Plymouth Harriers
195 Rebecca Mingo Female 3 SL 1 03:18:59 41 03:18:26 40 Bere Alston Trekkers
13 Paul Allen Male 39 M45 6 03:19:34 42 03:19:14 43 100 Marathon Club
80 Michael Blair Male 40 SM 21 03:19:49 43 03:18:51 42
23 Neil Williams Male 41 M45 7 03:20:24 44 03:20:18 46 Plymouth Musketeers RC
237 Chris Wadey Male 42 SM 22 03:20:56 45 03:20:13 45 Chard RR
41 Teresa King Female 4 F40 2 03:20:58 46 03:20:12 44 Weston AC
205 Daniel Mitchell Male 43 SM 23 03:21:02 47 03:20:28 47
174 Diane Roy Female 5 F45 1 03:21:25 48 03:21:21 48 East Cornwall Harriers
6 Guy Williams Male 44 M45 8 03:21:51 49 03:21:30 49 Yeovil Town RRC
226 Colin Evans Male 45 M40 7 03:21:55 50 03:21:35 50 Langport Runners
172 Patrick Munn Male 46 M50 4 03:22:21 51 03:22:18 55 Mud Crew Trail Runners
78 Calvin Leach Male 47 M40 8 03:22:25 52 03:21:36 51
103 Gideon Hodder Male 48 SM 24 03:22:25 53 03:21:36 52
220 Edward Buckingham Male 49 M40 9 03:22:27 54 03:21:37 53 Tamar Trotters
42 Nina Wagstaff Female 6 F35 2 03:22:39 55 03:22:03 54 Chard RR
214 Graham Bell Male 50 M40 10 03:24:07 56 03:24:01 58
114 Bjorn Fabritius Male 51 SM 25 03:24:30 57 03:23:53 56 Exeter University Athletics
91 Chris Squire Male 52 M45 9 03:25:29 58 03:24:01 57
154 Laura Richard Female 7 SL 2 03:26:38 59 03:26:34 62
94 Mike Woods Male 53 M45 10 03:26:49 60 03:25:19 59
65 Bernard Genge Male 54 M50 5 03:26:53 61 03:26:17 61 Chard RR
3 Sean Macauley Male 55 M45 11 03:27:09 62 03:25:24 60 North Devon Tri
145 Gemma Bragg Female 8 SL 3 03:27:36 63 03:27:01 63 Bournemouth AC
72 Dave Mathias Male 56 M50 6 03:28:01 64 03:27:55 69 Plymouth Musketeers RC
143 Elliott Northmore Male 57 SM 26 03:28:21 65 03:27:50 68
40 Gerry King Male 58 M45 12 03:28:26 66 03:27:40 65 Weston AC
272 Ronnie Haynes Male 59 SM 27 03:28:26 67 03:27:50 67
45 Sarah Francis Female 9 F40 3 03:28:29 68 03:27:38 64 North Devon RR
29 Andrew Mansfield Male 60 M45 13 03:28:32 69 03:27:40 66 North Devon RR
15 Kevin Bonfield Male 61 M45 14 03:29:34 70 03:29:02 72
221 Ian Crowle Male 62 M50 7 03:29:42 71 03:29:10 73 East Cornwall Harriers
116 Ben Morgan Male 63 SM 28 03:30:01 72 03:28:39 70
134 Stephen Hunter Male 64 M55 4 03:30:18 73 03:28:58 71
79 Michael Bonning Male 65 M45 15 03:30:47 74 03:30:16 74 Michelmores RC
38 John Lewis Male 66 M45 16 03:31:43 75 03:31:30 76
269 Warren Moyse Male 67 M45 17 03:32:10 76 03:30:53 75 Plymstock RR
266 Anni Vanhatalo Female 10 F35 3 03:32:27 77 03:31:44 78 South West RR
224 Robert Leeke Male 68 M45 18 03:32:56 78 03:32:14 79 South Devon AC
30 Roger Hales Male 69 M50 8 03:32:56 79 03:31:43 77 Teignbridge Trotters 
206 Rex Whitcombe Male 70 M55 5 03:33:11 80 03:32:20 80 Wells City Harriers
165 Dan Prince Male 71 SM 29 03:33:17 81 03:32:37 81
59 Kay Cole Female 11 F45 2 03:34:13 82 03:33:23 82
229 Michael Tizard Male 72 M45 19 03:34:25 83 03:33:45 83 Royal Manor of Portland AC
208 David Law Male 73 M40 11 03:35:34 84 03:34:52 85
118 Steven Selby Male 74 M45 20 03:35:56 85 03:34:15 84 Quantock Harriers
49 Travis Wood Male 75 SM 30 03:37:14 86 03:36:25 88 Teignbridge Trotters 
140 Michael Donnelly Male 76 SM 31 03:37:49 87 03:37:10 91
200 James Miller Male 77 SM 32 03:37:50 88 03:36:05 86
55 Lee Woodman Male 78 SM 33 03:37:55 89 03:36:24 87
181 Roland Hall Male 79 SM 34 03:37:59 90 03:36:36 89 Langport Runners
131 Peter Jones Male 80 M55 6 03:38:00 91 03:37:18 92 Langport Runners
32 Gareth Morgan-Hughes Male 81 M45 21 03:38:27 92 03:37:04 90
276 David Edwards Male 82 M40 12 03:38:28 93 03:37:21 93
108 Richard Foster Male 83 SM 35 03:38:39 94 03:37:54 95
83 Jon Ellis-Smith Male 84 M40 13 03:39:03 95 03:37:32 94 Quantock Harriers
285 John Tweedie Male 85 M45 22 03:39:30 96 03:38:17 96 Teignbridge Trotters 
56 Wayne Bishop Male 86 M40 14 03:40:13 97 03:39:22 97
201 Mike Hoskin Male 87 SM 36 03:40:35 98 03:39:23 98 Instinctive Sports
20 James Nicholas Male 88 SM 37 03:40:45 99 03:39:28 99
284 Leigh Cossey-Haggar Male 89 M40 15 03:42:20 100 03:41:45 101 Bere Alston Trekkers
198 Gary Spivey Male 90 SM 38 03:42:28 101 03:40:35 100 Crediton Running Network
190 Rob Prouten Male 91 M40 16 03:42:46 102 03:42:01 102 Mud Crew Trail Runners
44 Helen Banbury Female 12 F40 4 03:43:48 103 03:42:39 103
223 Roger Hayes Male 92 M45 23 03:44:56 104 03:44:01 107 Teignbridge Trotters 
124 Nicholas Whittaker Male 93 M45 24 03:44:56 105 03:43:18 104
212 Neil Fennel Male 94 M45 25 03:45:12 106 03:43:30 105 100 Marathon Club
227 Nicholas Cockburn Male 95 SM 39 03:45:32 107 03:44:44 110
10 Richard Staunton Male 96 M45 26 03:45:34 108 03:43:42 106 Running Forever RC
123 Peter Dennett Male 97 M45 27 03:45:36 109 03:44:59 112 100 Marathon Club
230 Paul Jennings Male 98 M50 9 03:45:43 110 03:44:41 109 Bideford AC
5 Neil Pallant Male 99 M40 17 03:45:56 111 03:44:40 108 Teignbridge Trotters 
122 Myooran Nathan Male 100 SM 40 03:47:01 112 03:44:54 111
16 Mark Routley Male 101 SM 41 03:47:32 113 03:46:46 113 Running Forever RC
127 Adam Gold Male 102 SM 42 03:48:52 114 03:47:32 114
149 Robert Squibb Male 103 M40 18 03:49:03 115 03:48:52 116
67 Alistair Bateman Male 104 M40 19 03:49:12 116 03:48:28 115
213 Andrew Berry Male 105 M45 28 03:50:05 117 03:48:59 117 East Cornwall Harriers
96 Iain Loader Male 106 SM 43 03:50:09 118 03:49:14 118
171 Anand Shah Male 107 SM 44 03:51:04 119 03:49:42 119
146 Debbie Jones Female 13 F40 5 03:51:58 120 03:50:33 120
28 Matthew Williams Male 108 SM 45 03:52:10 121 03:50:46 121
256 Marcus Smale Male 109 SM 46 03:52:22 122 03:51:34 123
61 Neil Brown Male 110 M40 20 03:52:29 123 03:51:08 122
219 Adam Holmes Male 111 M55 7 03:52:31 124 03:52:19 124 100 Marathon Club
73 Mark Copp Male 112 M40 21 03:53:26 125 03:52:29 125
126 Simon Andrews Male 113 SM 47 03:53:42 126 03:52:29 126
9 Andrew Smith Male 114 M55 8 03:55:03 127 03:54:56 128
109 John Lawrie Male 115 M50 10 03:56:04 128 03:54:46 127
12 Jackie Wiggins Female 14 F40 6 03:57:04 129 03:56:17 130
70 Chris Gough Male 116 M40 22 03:57:38 130 03:55:54 129 Weston AC
48 Kate Warlow Female 15 F40 7 03:58:00 131 03:57:13 135
261 Adrian Colwill Male 117 SM 48 03:58:00 132 03:56:48 132 Bideford AC
233 Allan Green  Male 118 M60 1 03:58:18 133 03:56:36 131 100 Marathon Club
51 Matt Price Male 119 M40 23 03:58:30 134 03:57:03 133
110 Jonathan Newby Male 120 M40 24 03:58:31 135 03:57:04 134
209 John Masterson Male 121 M60 2 03:58:45 136 03:58:45 138 Egdon Heath Harriers
125 Gareth Weaver Male 122 SM 49 03:58:55 137 03:58:16 136 Weston AC
151 Helen Morse Female 16 SL 4 03:59:00 138 03:58:25 137 East Cornwall Harriers
188 Philip Perry Male 123 M50 11 04:00:40 139 03:59:29 141 Teignbridge Trotters 
262 Diane Norman Female 17 F50 1 04:00:46 140 03:59:27 139 Fit2run
63 Ann Wendik-Byfield Female 18 F45 3 04:00:58 141 04:00:23 143 East Cornwall Harriers
196 Jay Patterson Male 124 SM 50 04:01:27 142 03:59:28 140
191 Andrew Houghton Male 125 M65 1 04:01:33 143 4:0:00 142 Tavistock AC
35 Neil Roff Male 126 M40 25 04:03:14 144 04:03:02 146 Thornbury AC
257 Paul Sneyd Male 127 M45 29 04:03:35 145 04:02:06 144 Hayle Runners
153 Simon Niles Male 128 M40 26 04:03:38 146 04:02:24 145
37 Chris Gunn Male 129 M40 27 04:04:32 147 04:03:04 147
251 Maria Wadey Female 19 F40 8 04:06:07 148 04:04:56 148 Chard RR
170 David Dunn Male 130 M55 9 04:07:36 149 04:06:22 149 Teignbridge Trotters 
156 Andy Shaw Male 131 M50 12 04:10:07 150 04:09:01 150 TRITALK
120 Graham Organ Male 132 M45 30 04:10:55 151 04:10:46 154
87 Mark Loftus Male 133 SM 51 04:11:40 152 04:10:27 152
11 Tim Calcutt Male 134 M45 31 04:11:44 153 04:10:26 151 Bideford AC
218 Steve Barker Male 135 SM 52 04:12:07 154 04:10:44 153
69 Philip Pearce Male 136 M50 13 04:13:00 155 04:12:53 157
81 Harvey Lodge Male 137 SM 53 04:13:33 156 04:12:24 156
186 Geoff Bazeley Male 138 M50 14 04:13:46 157 04:12:23 155 St Austell RC
217 Nigel Arthur Male 139 M60 3 04:14:19 158 04:13:14 158 Egdon Heath Harriers
185 Sarah Bazeley Female 20 F45 4 04:15:56 159 04:14:33 159 St Austell RC
98 Margaret Keighley Female 21 F40 9 04:16:13 160 04:14:55 160 Blackburn RR
148 Vicky Priddle Female 22 SL 5 04:16:29 161 04:15:05 161
27 Amy Gillard Female 23 SL 6 04:16:34 162 04:15:13 162
267 John Outhwaite Male 140 M60 4 04:17:52 163 04:17:08 164
34 Stanley Kellett Male 141 M40 28 04:18:17 164 04:16:49 163 Plymouth Musketeers RC
234 Bryan King Male 142 M55 10 04:19:03 165 04:17:35 166 Plymouth Musketeers RC
31 Andy Rean Male 143 M40 29 04:19:03 166 04:17:34 165 Plymouth Musketeers RC
265 Nathan Newton Male 144 SM 54 04:19:36 167 04:19:03 168 Bere Alston Trekkers
128 Sean Gascoigne Male 145 SM 55 04:20:16 168 04:18:56 167
137 Mark Fresch Male 146 SM 56 04:20:31 169 04:20:07 173
210 Jon Beake Male 147 SM 57 04:20:42 170 04:19:37 170
204 Michael Cousins Male 148 M45 32 04:20:48 171 04:19:29 169
135 Mike Keep Male 149 M65 2 04:20:56 172 04:20:04 172 Exmouth Harriers
163 Tina Norwood Female 24 F50 2 04:21:21 173 04:20:26 174
157 David Parsons Male 150 M40 30 04:22:01 174 04:20:43 175 Fittleworth Flyers
182 Kate Alexander Female 25 F35 4 04:22:13 175 04:20:02 171 Reading Joggers
130 Tim Handel Male 151 M40 31 04:23:10 176 04:22:00 178 Quantock Harriers
258 Paul Patterson Male 152 M55 11 04:23:29 177 04:21:31 177
33 Jonathan Hoskin Male 153 SM 58 04:23:30 178 04:21:21 176
207 Paul Bigmore Male 154 M55 12 04:29:08 179 04:27:44 179 Brackla Harriers
105 Jo Earlam Female 26 F45 5 04:29:43 180 04:28:41 180 Sidmouth RC
259 Colin Lintern Male 155 M55 13 04:30:41 181 04:28:58 181 Weston AC
161 Stuart Lewis Male 156 SM 59 04:33:07 182 04:32:08 182
183 Lesley Maclaren Female 27 SL 7 04:35:34 183 04:34:10 183 Newquay RR
189 Carol Samways Female 28 F55 1 04:36:29 184 04:35:21 184 Royal Manor of Portland AC
167 Tony Gordon Male 157 M60 5 04:37:25 185 04:36:29 185 Crewkerne RC
162 Andrew Jones Male 158 SM 60 04:38:21 186 04:37:22 186
102 Oliver Disney-Walford Male 159 SM 61 04:39:58 187 04:38:25 187
76 Emma Gribble Female 29 F35 5 04:40:19 188 04:39:08 188
197 Michael Graz Male 160 M40 32 04:43:40 189 04:42:48 189
192 Gary Dixon Male 161 M50 15 04:45:05 190 04:43:54 190
93 Nicole Walker Female 30 F40 10 04:49:06 191 04:47:03 191
158 Kim Power Female 31 SL 8 04:49:15 192 04:48:35 192
282 John Kew Male 162 M55 14 04:50:34 193 04:49:59 193 Bristol & West AC
193 Michael Chipperfield Male 163 SM 62 04:50:59 194 04:50:19 194 Bere Alston Trekkers
82 Paul Horrocks Male 164 SM 63 04:52:36 195 04:51:35 195
53 Emma Mair Female 32 F35 6 04:54:30 196 04:52:34 196
107 Bill Cook Male 165 M45 33 05:45:00 197 05:43:49 197 Tamar Trotters