EDEN MARATHON
19th OCTOBER 2014
GunPos RaceNo Firstname Lastname Gender Cat Club GunTime ChipPos ChipTime
1 280 Philip Montgomery-Smith M 40 St Austell Running Club 03:09:14 1 03:09:13
2 274 Tim Adams M 45 St Austell Running Club 03:09:23 2 03:09:22
3 305 Andrew Vallance M Okehampton RC 03:13:40 3 03:13:38
4 129 Neil Everett M 03:18:00 4 03:17:57
5 271 Kevin Bonfield M 45 03:18:50 5 03:18:48
6 31 Paul Wade M Southwell Running CLub 03:21:25 6 03:21:24
7 284 Oliver Jones M 40 East Cornwall Harriers 03:23:37 7 03:23:33
8 342 Jack Murphy M 03:25:41 8 03:25:38
9 167 Jerry Shield M 45 Wimborne AC 03:27:02 9 03:26:59
10 219 Ross Matthews M 03:28:14 10 03:28:12
11 287 Graham Sherwin M Egdon Heath Harriers 03:28:50 11 03:28:49
12 165 Lee Garbutt M 03:31:06 12 03:30:59
13 106 Matthew Tonks M Nuneaton Harriers 03:32:04 13 03:32:01
14 248 Luke Soper M Truro RC 03:33:45 14 03:33:36
15 311 Isobel Wykes F Mud Crew Trail Runners 03:33:56 15 03:33:52
16 241 Simon Fairclough M Hereford Triathlon Club 03:34:10 16 03:34:09
17 259 James Mills M 03:34:37 17 03:34:33
18 278 Ben Hieber M 50 Newquay Road Runners 03:35:36 18 03:35:33
19 204 Ryan Platten-Higgins M Plymouth Musketeers RC 03:35:57 19 03:35:54
20 340 Luke Elliott M Hydro Harriers 03:36:05 20 03:36:01
21 307 Sam Savage M 03:36:36 21 03:36:35
22 224 Simon Ellison M Mud Crew Trail Runners 03:37:14 22 03:37:11
23 110 Keith Edwards M 03:39:51 23 03:39:50
24 333 Patrick Munn M 50 Mud Crew Trail Runners 03:40:07 24 03:40:03
25 257 Jason Hall M 40 03:41:22 25 03:41:20
26 261 Ian Trevis M 03:43:01 26 03:43:00
27 330 Charlotte Bennett F 40 Hayle Runners 03:43:59 27 03:43:55
28 324 Peter Clarke M Tamar Trotters 03:44:11 28 03:44:05
29 331 Dan Nicholls M Bodmin Road Runners 03:44:34 30 03:44:32
30 275 Dan Vidler M 03:44:37 29 03:44:31
31 263 Phil Midgley M 45 03:44:58 31 03:44:56
32 312 Lyal Schumann M 03:46:50 32 03:46:41
33 68 Steve Rawson M 60 Truro RC 03:46:57 34 03:46:53
34 277 Ian Williams M 45 03:46:58 33 03:46:44
35 255 Paolo De Luca M 40 Littledown Harriers 03:47:23 35 03:47:19
36 326 Bonny Collingborn F 55 S W Vets 03:48:22 36 03:48:22
37 17 Mike Hoskin M 40 Instinctive Sports 03:49:42 37 03:49:42
38 329 Jeremy Warren M 45 St Austell Running Club 03:50:24 38 03:50:20
39 323 Gary Clark M 40 Teignbridge Trotters 03:50:50 39 03:50:48
40 293 Mark Jones M 03:51:18 40 03:51:14
41 136 Bradley Courtney-Pinn M 03:51:42 41 03:51:37
42 148 Naomi Benson F 03:51:48 42 03:51:44
43 279 Mark Parma M 03:53:31 43 03:53:18
44 1 Tom Heale M 03:53:57 44 03:53:52
45 268 Nicholas Whittaker M 45 03:54:18 45 03:54:01
46 321 Mark Russell M 50 Mounts Bay Harriers 03:54:36 46 03:54:26
47 76 Kerry Turner F 40 03:55:02 47 03:54:55
48 140 Chris Wilson M 45 03:55:07 48 03:55:05
49 325 Hans Thompson M 60 S W Vets 03:55:34 49 03:55:33
50 318 Emma Murray F 45 St Austell Running Club 03:56:07 50 03:56:05
51 314 Jeremy Hill M St Austell Running Club 03:56:51 51 03:56:39
52 177 Patrick Talen M St Austell Running Club 03:56:57 52 03:56:54
53 276 Andrew Pye M Falmouth Road Runners 03:57:04 53 03:56:57
54 341 David Chandler M 03:59:23 54 03:59:18
55 214 Richard Mayes M 45 Hayle Runners 04:00:37 55 04:00:33
56 260 Dan Roach M 04:04:02 56 04:03:56
57 173 Darren Handley M 40 04:05:52 58 04:05:50
58 332 Adam Kirtley M 04:05:52 59 04:05:50
59 199 Brian Burden M Musketeers 04:05:57 60 04:05:54
60 139 Mike Saunders M Plymouth Musketeers RC 04:05:57 57 04:05:48
61 2 Rachel Tuck F 04:06:08 61 04:05:56
62 13 Mark Saunders M 04:06:33 62 04:06:27
63 178 Julia Nadaud F St Austell Running Club 04:06:38 63 04:06:33
64 294 Ben Hovanessian M 40 04:09:17 64 04:09:13
65 240 Simon Wengradt M 04:09:36 65 04:09:30
66 182 Robert Trethewey M 04:10:31 66 04:10:24
67 237 James Davies M Truro RC 04:10:37 67 04:10:31
68 313 Colin Bathe M 45 Truro RC 04:10:59 68 04:10:54
69 172 Simon Timms M Hayle Runners 04:11:14 69 04:11:11
70 74 Miguel Cordoba M 04:12:10 70 04:11:54
71 169 Harvey Gurry M 50 Plymstock Road Runners 04:12:58 71 04:12:58
72 289 Jessica Buscombe F St Austell Running Club 04:13:04 72 04:13:02
73 244 Peter Bazley M 55 Tavistock AC 04:13:35 74 04:13:24
74 303 Jason Shipton M 40 Tavistock AC 04:13:35 73 04:13:23
75 215 Matt Maloney M 04:14:31 75 04:14:17
76 238 Murray Turner M 45 Bere Alston Trekkers 04:14:37 76 04:14:28
77 221 Kerry Mcfarland F 50 04:15:02 77 04:14:59
78 265 David Sadowski M 04:15:06 78 04:15:01
79 306 Mark Haynes M 40 Leighton Buazard AC 04:16:30 80 04:16:25
80 300 Derek Harrison M 55 Tunbridge Wells Harriers 04:16:31 79 04:16:20
81 281 Alexander Komashie M 40 04:16:45 81 04:16:34
82 246 Guy Shepherd M 04:16:52 82 04:16:42
83 170 Matthew Chubb M 45 04:16:53 83 04:16:44
84 304 Patrick Lockett M 65 Newquay Road Runners 04:17:04 84 04:17:01
85 23 Dave White M 04:17:21 85 04:17:10
86 339 Paul Golley M 04:18:14 86 04:18:08
87 127 Heather Khoshnevis F 50 Littledown Harriers 04:18:39 87 04:18:34
88 316 Andrew Ferguson M 45 Mud Crew Trail Runners 04:18:51 88 04:18:47
89 24 Ryan Langdon M 04:20:17 89 04:20:00
90 273 Mark Price M 40 Plymouth Tri Club 04:21:03 90 04:20:58
91 335 Wendy Wood F 50 04:21:31 91 04:21:21
92 234 Joseph Winters M 04:21:40 93 04:21:37
93 282 Jean Claude Vives M 65 04:21:47 92 04:21:29
94 180 Anna Ashmore F 04:22:18 94 04:22:01
95 7 Stephane Delourme M 45 04:22:55 96 04:22:52
96 210 Huw Rowswell M 45 04:22:57 95 04:22:40
97 39 James Powell M 40 04:23:55 97 04:23:48
98 36 Emma Langstaff F Looe Pioneers 04:24:44 98 04:24:28
99 220 Ross Green M 04:24:53 100 04:24:41
100 226 Chris Eccles M 04:24:53 101 04:24:49
101 262 Gary Spivey M 40 Crediton Running Network 04:24:54 99 04:24:39
102 150 Matthew Murgatroyd M 40 100 Marathon Club 04:25:06 103 04:25:01
103 12 Iain Soutar M 04:25:13 102 04:24:59
104 258 Rob Simmons M 04:26:22 104 04:26:21
105 327 Lee Masters M 40 04:26:58 105 04:26:49
106 101 Dawn Riden F Hogweed Trotters 04:26:58 106 04:26:49
107 61 Peter Norman M 45 Westbury Harriers 04:28:07 107 04:27:52
108 302 Kirsty Ireland F Plymouth Musketeers RC 04:28:38 108 04:28:28
109 123 Andrea Spencer-Smith F 45 Hayle Runners 04:29:05 109 04:28:59
110 149 Fiona Ruetsch F 45 Hayle Runners 04:29:05 110 04:28:59
111 295 Derek Buley M 45 Tamar Trotters 04:29:35 111 04:29:27
112 336 Nick Wood M 55 04:29:41 112 04:29:32
113 308 Simon Wood M 04:30:52 113 04:30:43
114 60 Susanne Wood F 04:30:52 114 04:30:43
115 16 Olly Mawson M 04:31:08 115 04:30:54
116 290 Gary Smith M Plymouth Harriers 04:31:31 117 04:31:23
117 29 Luke Jones M 04:31:36 116 04:31:23
118 292 Bardie Holmes F 55 04:31:49 118 04:31:39
119 231 Jade Palmer F Truro RC 04:34:08 119 04:34:04
120 223 Jim Taylor M 55 Fife AC 04:34:52 120 04:34:34
121 343 Tim Rundell M Instinctive Sports 04:34:54 121 04:34:38
122 137 Aimee Cook F 04:34:58 122 04:34:43
123 243 Dean Maddern M 40 04:35:18 123 04:35:07
124 270 Lisa Olive F 04:36:12 124 04:35:56
125 288 Daemon Reah M 04:36:18 125 04:36:00
126 163 Naomi Bennett F 50 Littledown Harriers 04:36:24 126 04:36:14
127 11 Thomas Steward M 04:37:11 127 04:36:57
128 153 Anthony Mccauley M 04:37:14 128 04:37:02
129 242 Scott Young M 45 04:37:36 129 04:37:25
130 157 Kay Holland F 45 04:38:26 130 04:38:09
131 222 Lisa Furnival F 04:39:04 131 04:39:01
132 315 Alan Littlejohns M 65 Launceston Road Runners 04:39:41 132 04:39:28
133 44 Stuart Queen M 40 Plymouth Tri Club 04:40:19 133 04:40:05
134 105 Elizabeth Gard F 04:40:19 134 04:40:15
135 322 Quirin Gerstenecker M 40 04:40:36 135 04:40:23
136 320 Carl Bracey M 45 04:40:49 137 04:40:36
137 317 Mel Hawkins F 04:40:50 136 04:40:36
138 264 Andy Mccoll M 04:40:52 138 04:40:37
139 245 Katie Watson F 04:41:17 139 04:41:06
140 53 Ade Holloway M 55 Littledown Harriers 04:41:28 140 04:41:21
141 98 Jenny Morgan F 04:41:46 141 04:41:39
142 269 Janet Watson F 60 Falmouth Road Runners 04:41:47 142 04:41:39
143 299 Andrew Lucas M 45 St Austell Running Club 04:42:02 143 04:41:57
144 51 Ian Winnall M 04:42:52 144 04:42:35
145 338 Michelle Cartwright F Arena 04:42:53 145 04:42:46
146 193 James Yeoman M 04:42:59 146 04:42:50
147 251 Andrew Berry M 45 East Cornwall Harriers 04:43:30 148 04:43:22
148 35 Andrew Bickle M 55 100 Marathon Club 04:43:30 147 04:43:14
149 22 Louise Mcwilliams F 40 04:43:38 149 04:43:32
150 217 Timothy Retallick M 04:45:15 150 04:44:56
151 89 Lewis Mill M 04:46:04 151 04:46:01
152 156 Luke Harvey M 40 04:46:17 152 04:46:07
153 116 Sarah May F 40 UKA 04:46:53 154 04:46:41
154 115 Jason Fern M 45 UKA 04:46:53 153 04:46:41
155 249 Darren Heath M 04:46:58 155 04:46:50
156 81 Richard Pedley M 04:48:39 156 04:48:23
157 135 Emma Challis F 40 04:48:54 157 04:48:37
158 291 Jiri Kempny M 40 St Austell Running Club 04:49:26 158 04:49:16
159 20 Jez Spencer M 45 04:49:55 159 04:49:47
160 189 Gary Allbutt M 45 Instinctive Sports 04:50:23 160 04:50:12
161 188 Phillip Allbutt M 70 04:50:23 161 04:50:12
162 272 Adrian Bastian M 45 Cornwall AC 04:51:27 162 04:51:16
163 185 Karl Marchesani M 04:51:37 165 04:51:32
164 133 Stephen Gribble M 40 04:51:37 163 04:51:20
165 252 James Brett M 50 04:51:43 164 04:51:28
166 164 Sean Morris F 45 04:51:49 166 04:51:41
167 67 Justine Pedler F 45 04:52:37 168 04:52:25
168 65 Claudie Combelas F 50 Northbrook AC 04:52:37 167 04:52:24
169 230 Ian Stewart M 50 04:52:39 169 04:52:28
170 337 Brendan Cradden M 70 Bearbrook RC 04:52:58 170 04:52:52
171 99 Adam Morgan M 04:55:14 171 04:55:07
172 78 Emma James F Bere Alston Trekkers 04:55:35 173 04:55:25
173 232 Steve Richards M 45 Mounts Bay Harriers 04:55:35 174 04:55:31
174 296 Carol Rattigan F 50 North Devon Roadrunners 04:55:38 172 04:55:22
175 298 Ed Brandley M Tamar Trotters 04:56:00 175 04:55:46
176 285 Steven Badge M 50 Tamar Trotters 04:56:43 177 04:56:35
177 236 Bryan King M 60 Plymouth Musketeers RC 04:56:43 176 04:56:34
178 211 Janine Marchant F 45 04:57:43 178 04:57:23
179 152 Hannah Pedley F 04:57:44 179 04:57:28
180 38 Akom Srithunma M 45 Wells Harriers 04:59:29 180 04:59:10
181 9 Christopher Lee M 40 04:59:39 181 04:59:31
182 143 Andrew Walker M 40 05:01:03 182 05:00:44
183 3 Neil Roberts M 50 05:01:44 183 05:01:35
184 94 Matthew Naish M 05:03:02 184 05:02:51
185 216 Daniel Vincent M 05:03:21 185 05:03:09
186 108 Samantha Alexander F 45 Cornwall AC 05:03:28 186 05:03:20
187 41 Paul Spooner M 45 UKnetrunner 05:03:53 187 05:03:36
188 42 Faye Trickett F 40 05:03:53 188 05:03:37
189 28 Ronald Light M 55 Dorking and Mole Valley AC 05:04:39 189 05:04:21
190 229 Jo Earlam F 45 Sidmouth Running Club 05:06:07 190 05:05:53
191 186 Nicky Johnson F 45 05:06:19 191 05:06:12
192 171 Martin Williams M 55 05:06:20 192 05:06:13
193 107 Nikki Coleman F 40 Cornwall AC 05:06:21 193 05:06:13
194 86 Jacek Zylinski M 05:07:46 194 05:07:35
195 88 Edgar Thoemmes M 05:08:18 195 05:08:15
196 192 Ben Pine M Didcot Runners 05:08:42 196 05:08:25
197 206 Adrian Butler M 50 05:09:22 197 05:09:16
198 27 Barry Light M 60 Littledown Harriers 05:09:42 198 05:09:24
199 87 James Matthews-Stroud M 05:10:27 199 05:10:18
200 310 Lorraine Baron F 50 05:11:15 200 05:11:01
201 233 Ashley Clear M 05:11:19 201 05:11:09
202 208 Laura-Jayne Hazzard F 05:12:06 202 05:11:59
203 254 Lee Harrold M 05:12:21 203 05:12:19
204 227 James Page M 05:15:23 204 05:15:00
205 228 Damian Peat M 05:15:24 205 05:15:00
206 14 Sam Glasspole M 05:17:32 206 05:17:15
207 95 Christopher Reah M Running Forever RC 05:18:06 207 05:17:47
208 111 John Doherty M 05:20:59 208 05:20:47
209 113 Tim Hines M 05:21:37 209 05:21:24
210 25 Sylvia Lum F 05:22:16 210 05:22:09
211 132 Dave Randall M 65 Littledown Harriers 05:24:01 211 05:23:43
212 55 Pippa Yarworth-Cleeton F 45 05:26:15 212 05:26:04
213 102 Trevor Spinks M 40 05:29:48 213 05:29:39
214 64 Paul Falla M 45 05:31:06 214 05:30:59
215 179 James Batchelor M 05:31:25 215 05:31:10
216 112 Derren Wilkie M 40 05:32:20 216 05:32:08
217 183 Mark Roberts M 50 05:32:58 217 05:32:42
218 309 Daren Mccoll M 40 St Austell Running Club 05:36:19 219 05:36:04
219 319 Neil Truscott M St Austell Running Club 05:36:19 218 05:36:04
220 194 Stephen Messham M 05:43:07 220 05:43:01
221 52 Steve Macdonald M 55 Pitsea RC 05:43:29 221 05:43:09
222 207 Jen Whiteside F 05:46:46 222 05:46:35
223 80 Frances Pedley F 05:48:54 223 05:48:38
224 267 Chris Ovel M 05:49:44 224 05:49:30
225 141 Simon Marchant M 05:53:08 226 05:52:49
226 225 Paul Marchant M 40 05:53:08 225 05:52:49
227 45 Caroline Taplin F 45 05:53:34 228 05:53:27
228 162 Eliza Brodie F Running Forever RC 05:53:41 227 05:53:23
229 59 Ruth Emma Benzimra F 45 100 Marathon Club 06:08:14 230 06:08:01
230 297 Steve Covus M 40 St Austell Running Club 06:08:21 229 06:07:57