TAUNTON MARATHON
3rd APRIL 2011
Race# Forename Surname Gender Gender Pos Category Category Pos Gun Time Pos Chip Time Rank Club
10 David Cooke Male 1 WCHAIR 1 01:48:29 1 01:48:28 1
226 David Tomlin Male 2 SM 1 02:44:45 2 02:44:42 2 Teignbridge Trotters
76 Colin Paton Male 3 SM 2 02:47:18 3 02:47:16 3 Army AA
227 Matthew Kingston-Lee Male 4 SM 3 02:50:29 4 02:50:23 4 Kenilworth Runners
8 Martin Pearse Male 5 M45 1 02:54:14 5 02:54:09 5
7 Andrew Trigg Male 6 M45 2 02:54:21 6 02:54:13 6 Erme Valley Harriers
37 Bernard Genge Male 7 M45 3 02:56:20 7 02:56:17 7 Chard RR
5 James Murray Male 8 M40 1 03:00:10 8 03:00:07 8 Bideford AAC
69 Garry Smart Male 9 M45 4 03:00:22 9 03:00:15 9 Teignbridge Trotters
17 Wavell Vigers Male 10 M40 2 03:00:46 10 03:00:40 10 Teignbridge Trotters
180 Martin Chorley Male 11 M45 5 03:01:07 11 03:01:01 11 Warminster RC
3 Richard Walsh Male 12 SM 4 03:03:33 12 03:03:28 12 Worcester AC
233 Charlie Lloyd Male 13 M45 6 03:04:13 13 03:03:47 13 Tavistock AC
64 Neil McAlpine Male 14 SM 5 03:04:54 14 03:04:49 14
202 Charles Le Bek Male 15 M45 7 03:06:03 15 03:05:52 15 Southville Runners
200 Ben Stone Male 16 SM 6 03:06:43 16 03:06:40 16 Tiverton Harriers
182 Chris Gough Male 17 SM 7 03:06:55 17 03:06:50 18
246 Tony Symons Male 18 M50 1 03:07:14 18 03:06:50 17 Tavistock AC
232 Chris Eastaugh Male 19 M45 8 03:07:16 19 03:06:54 19 Tavistock AC
261 Gary Vernon Male 20 M40 3 03:07:29 20 03:07:21 20 Launceston RR
12 Lee Pester Male 21 SM 8 03:07:51 21 03:07:44 21
175 Peter Weir Male 22 M45 9 03:08:56 22 03:08:47 22 Ranelagh Harriers
112 Nick Pattison Male 23 SM 9 03:09:10 23 03:08:59 23
149 Steve Edwards Male 24 M45 10 03:09:29 24 03:09:25 24 Bourton RR
141 Anthony King Male 25 M40 4 03:09:54 25 03:09:50 25
150 Mark Andrews Male 26 M50 2 03:10:09 26 03:09:55 26 East Cornwall Harriers
187 Chris Prall Male 27 SM 10 03:11:08 27 03:10:56 27 Tamar Trotters
89 Diane Roy Female 1 F45 1 03:11:11 28 03:11:01 28 East Cornwall Harriers
45 Jerry Shield Male 28 M45 11 03:11:17 29 03:11:11 30 Wimborne AC
13 Paul Allen Male 29 M40 5 03:11:28 30 03:11:01 29 RNAC
117 Martin Hawkins Male 30 SM 11 03:12:33 31 03:11:40 32
86 Timothy Nabosi Male 31 SM 12 03:12:39 32 03:11:27 31 Portishead RC
4 Graeme Battison Male 32 M45 12 03:14:53 33 03:14:24 33 Portishead RC
81 Gary Walker Male 33 M40 6 03:15:26 34 03:14:52 34 CRC
214 Robert Ellis Male 34 M40 7 03:15:43 35 03:15:05 35 Langport Runners
270 Ben Broyd Male 35 SM 13 03:16:20 36 03:15:29 36
205 Robert Westaway Male 36 M40 8 03:16:32 37 03:16:26 37 Serpentine RC
121 Hugh Pinner Male 37 SM 14 03:17:50 38 03:17:44 38
47 Andy Horsley Male 38 M40 9 03:17:58 39 03:17:53 40 Zoom Tri Club
147 Jonathan Mitchell Male 39 SM 15 03:18:36 40 03:17:48 39
193 Simon Illingworth Male 40 M45 13 03:20:45 41 03:18:55 41 100 Marathon Club
22 Roger Hayes Male 41 M40 10 03:22:04 42 03:21:44 44 Teignbridge Trotters
56 Jonathan Sykes Male 42 SM 16 03:22:16 43 03:21:32 42 Running Forever RC
40 David Hall Male 43 M45 14 03:22:29 44 03:21:59 45 Stopley Striders
66 Claudine Mercer Female 2 F35 1 03:22:31 45 03:22:15 46 Weston AC
244 Robert Lomas Male 44 SM 17 03:23:05 46 03:21:44 43 Salisbury AC
42 Alice Heather-Hayes Female 3 F35 2 03:23:59 47 03:23:50 48 Newquay RR
41 Patrick Lockett Male 45 M60 1 03:23:59 48 03:23:51 49 Newquay RR
266 Mike Woods Male 46 M40 11 03:24:42 49 03:23:27 47
136 Harry Hunter Male 47 M60 2 03:24:45 50 03:24:19 51
253 Paul Brackett Male 48 M50 3 03:25:00 51 03:24:18 50 Woodstock Harriers
31 Ben Deeble Male 49 SM 18 03:25:09 52 03:24:43 52
72 Mike Anderson Male 50 M50 4 03:25:18 53 03:25:08 53 Farnham Runners
14 Bill Howes Male 51 M60 3 03:27:14 54 03:27:02 54
9 Michael Reep Male 52 M50 5 03:27:19 55 03:27:03 55 Weston AC
251 Tom Glendinning Male 53 SM 19 03:27:48 56 03:27:39 57 Launceston RR
95 Ross Portass Male 54 SM 20 03:28:00 57 03:27:27 56
245 Vincent Langdon Male 55 M40 12 03:28:46 58 03:28:37 59 South Devon AC
196 Malcolm Collins Male 56 M40 13 03:28:53 59 03:28:25 58
48 Rush Yadave Male 57 M55 1 03:29:06 60 03:28:53 60 100 Marathon Club - UIC
215 Mike Bandey Male 58 M40 14 03:29:42 61 03:29:00 61
209 Richard Webster Male 59 M40 15 03:30:29 62 03:29:15 62
54 Christopher Dachtler Male 60 M50 6 03:30:31 63 03:30:14 64 Weston AC
90 Ewan Walton Male 61 SM 21 03:30:53 64 03:30:45 65 Teignbridge Trotters
145 Dan Prince Male 62 SM 22 03:31:34 65 03:29:57 63
36 David Booth Male 63 M50 7 03:32:04 66 03:31:58 67 Hydro Harriers 
264 David Butler Male 64 SM 23 03:32:24 67 03:31:46 66
68 Rebecca Mingo Female 4 SL 1 03:32:28 68 03:32:11 69 Tavistock AC
219 Peter Jones Male 65 M55 2 03:32:54 69 03:32:34 71 Langport Runners
170 Mike Hoskin Male 66 SM 24 03:33:09 70 03:32:06 68 Instinctive Sports
53 David Wintle Male 67 M40 16 03:33:16 71 03:32:31 70
20 Stephen Hunter Male 68 M55 3 03:33:35 72 03:32:40 72
229 John Hargreaves Male 69 M55 4 03:34:06 73 03:33:36 74 Great Western Runners
106 Kevin Bonfield Male 70 M40 17 03:34:34 74 03:33:06 73
190 Martin Kemp Male 71 M55 5 03:34:42 75 03:33:50 75 Running Forever RC
94 Keith Gilmour Male 72 M45 15 03:35:15 76 03:34:32 76
242 Stephen Boyes Male 73 M50 8 03:36:31 77 03:36:02 77 Honiton RC
239 Trinity Booth Female 5 F45 2 03:37:38 78 03:37:08 79 Thornbury RC
74 Mike Tilsley Male 74 M40 18 03:37:45 79 03:37:07 78 MK Lakeside Runners
230 Matt Colclough Male 75 SM 25 03:37:46 80 03:37:16 80
238 Gavin Tempest Male 76 SM 26 03:39:12 81 03:37:25 81
236 Sarah Davies Female 6 SL 2 03:39:34 82 03:38:40 82
168 Dave Hardiman Male 77 M45 16 03:39:39 83 03:39:30 83 Chard RR
102 Richard Vanstone Male 78 SM 27 03:41:05 84 03:40:27 84
194 Ian Bowyer Male 79 SM 28 03:41:37 85 03:40:55 86
247 Ian Apps Male 80 M40 19 03:41:41 86 03:40:33 85 Axe Valley Runners
152 Mark Brown Male 81 M40 20 03:41:45 87 03:41:13 87 Royal Manor of Portland AC
87 Cheryl Valentine Female 7 SL 3 03:42:20 88 03:42:05 89 Weston AC
158 Adam Holmes Male 82 M55 6 03:42:25 89 03:42:15 90 100 Marathon Club
143 Stuart Power Male 83 SM 29 03:43:14 90 03:43:02 91
222 Danny O'Connor Male 84 SM 30 03:43:21 91 03:42:03 88
167 Matt Mason Male 85 SM 31 03:43:33 92 03:43:20 92
146 Peter Bazley Male 86 M55 7 03:45:51 93 03:44:28 93
183 Stephen Young Male 87 M40 21 03:46:08 94 03:46:08 96 Wootton RR
256 Richard Luke Male 88 M40 22 03:47:19 95 03:45:24 94
119 Alan Wilcox Male 89 M40 23 03:47:43 96 03:46:58 99 Hogweed Trotters
186 Adrian Jones Male 90 M40 24 03:47:43 97 03:47:06 100 MK Lakeside Runners
58 Andrew Bickle Male 91 M55 8 03:47:43 98 03:46:24 97
46 Guy Mawson Male 92 M40 25 03:47:50 99 03:45:52 95 San Domenico RRC
208 Paul Dwyer Male 93 SM 32 03:48:19 100 03:48:05 102 Weston AC
139 David Ponting Male 94 M55 9 03:48:30 101 03:46:38 98
23 Nigel Arthur Male 95 M55 10 03:48:35 102 03:48:07 103 Egdon Health Harriers
173 Kevin Andrew Male 96 M45 17 03:48:43 103 03:48:35 104
235 Rich Munro Male 97 M50 9 03:48:52 104 03:48:04 101
124 Travis Wood Male 98 SM 33 03:49:20 105 03:48:54 105
228 Steve Cooper Male 99 M60 4 03:50:09 106 03:49:47 112 Lytchett Manor Striders
79 Marcus Knight Male 100 M40 26 03:50:10 107 03:48:54 106
231 Martyn Buxton Male 101 M40 27 03:50:10 108 03:49:34 110
240 Ian Williams Male 102 M40 28 03:50:15 109 03:49:17 107 St Austell RC
134 Lovell Toms Male 103 SM 34 03:50:17 110 03:49:29 109
166 Mark Travers Male 104 M45 18 03:50:29 111 03:50:16 114 Gade Valley Harriers
57 Amanda Mooney Female 8 F40 1 03:50:42 112 03:49:53 113 Chard RR
78 Stephen Reynolds Male 105 M45 19 03:50:48 113 03:49:39 111
184 David Clegg Male 106 SM 35 03:51:06 114 03:49:29 108
115 Mark White Male 107 M40 29 03:51:30 115 03:50:44 115
237 Richie Masson Male 108 SM 36 03:51:30 116 03:50:48 116
155 Mathias Gaillard Male 109 M40 30 03:51:37 117 03:51:12 117
263 Daniel Jones Male 110 SM 37 03:51:59 118 03:51:23 118
28 Gareth Morgan-Hughes Male 111 M40 31 03:52:19 119 03:51:28 119
50 John Porter Male 112 SM 38 03:52:45 120 03:51:58 122
51 Nicholas Hockey Male 113 M40 32 03:52:46 121 03:51:57 121
104 Mark Shaw Male 114 M50 10 03:53:08 122 03:52:52 125
77 Tracey Brown Female 9 SL 4 03:53:33 123 03:52:14 123 East Cornwall Harriers
258 Paul Jennings Male 115 M50 11 03:53:39 124 03:51:51 120 Bideford AAC
220 Philip Perry Male 116 M50 12 03:53:41 125 03:53:21 126 Teignbridge Trotters
137 Greg Corden Male 117 SM 39 03:53:49 126 03:52:28 124
203 Nicola Fulstow Female 10 F35 3 03:54:39 127 03:54:08 130
162 Duncan Brett Male 118 SM 40 03:54:41 128 03:54:14 131
260 Ian Gooding Male 119 SM 41 03:54:47 129 03:53:23 127
259 Emma Gooding Female 11 F35 4 03:54:47 130 03:53:23 128
181 Sue Pennington Female 12 F35 5 03:55:17 131 03:53:42 129 Bideford AAC
100 Jim Sussex Male 120 SM 42 03:55:42 132 03:55:10 133
55 Danny Kay Male 121 M65 1 03:56:18 133 03:55:02 132 100 Marathon Club
61 Allison Cook Female 13 F40 2 03:56:25 134 03:55:54 135 Fetch Everyone RC
85 Stephen New Male 122 M45 20 03:56:47 135 03:55:27 134
18 Paul Kerr Male 123 SM 43 03:56:50 136 03:56:14 136
250 Ian Tier Male 124 M40 33 03:57:16 137 03:56:27 138
39 Neil Jones Male 125 M50 13 03:57:45 138 03:56:21 137 100 Marathon Club
269 Gerald Blee Male 126 SM 44 03:57:53 139 03:57:10 140
111 James Godber Male 127 SM 45 03:57:54 140 03:57:09 139
189 Ned Riley Male 128 SM 46 03:57:54 141 03:57:10 141
59 Mel Firth Female 14 F35 6 03:58:15 142 03:57:25 142 Michelmores RC
83 Stuart Haynes Male 129 SM 47 03:58:26 143 03:57:54 145 Weston AC
99 Sarah Nelson Female 15 SL 5 03:58:57 144 03:57:34 143
110 Toby Nelson Male 130 SM 48 03:58:58 145 03:57:35 144
153 Gareth Weaver Male 131 SM 49 03:59:16 146 03:58:43 148 Weston AC
44 Johnathan Ferguson Male 132 M40 34 03:59:22 147 03:58:47 149
93 William Thomas Male 133 M50 14 03:59:42 148 03:58:19 147
192 John Hayden Male 134 SM 50 03:59:49 149 03:59:15 150
43 Will Martin Male 135 SM 51 03:59:50 150 03:58:12 146
88 Kevin Hudson Male 136 M50 15 03:59:57 151 03:59:41 151 Weston AC
135 Anthony Rushton Male 137 SM 52 04:00:01 152 03:59:46 152
172 Graham Evans Male 138 M40 35 04:02:28 153 04:00:12 153 RNAC
199 Richard Matravers Male 139 SM 53 04:03:02 154 04:01:08 154
120 Daniel Browning Male 140 SM 54 04:03:55 155 04:02:27 155
25 John Narramore Male 141 SM 55 04:04:10 156 04:02:44 156
268 Roy Barnes Male 142 M50 16 04:04:46 157 04:03:44 157 100 Marathon Club
265 Dan  Wall Male 143 SM 56 04:07:07 158 04:06:30 159
11 Paul Bigmore Male 144 M55 11 04:07:12 159 04:05:57 158 Brackla Harriers
107 Richard Osborne Male 145 M45 21 04:08:10 160 04:07:28 161
271 Ian Harris Male 146 M45 22 04:08:15 161 04:06:57 160
105 Luke Mason Male 147 SM 57 04:08:41 162 04:08:28 166
127 Shaun Roberts Male 148 SM 58 04:08:56 163 04:08:19 165
128 Paul Roberts Male 149 M50 17 04:08:57 164 04:08:19 164
91 Liz Baldwin Female 16 SL 6 04:09:17 165 04:8:00 162
267 Lizzie Gayton Female 17 F40 3 04:10:03 166 04:08:19 163
164 Paul Jones Male 150 M45 23 04:11:22 167 04:09:04 167
133 Steve Wood Male 151 M45 24 04:12:06 168 04:10:37 169
75 Paul Patterson Male 152 M50 18 04:12:08 169 04:10:29 168
19 Anne-Marie McIntosh Female 18 F45 3 04:14:17 170 04:14:01 170
32 Mark Sawyer Male 153 M45 25 04:15:45 171 04:14:16 171 Hydro Harriers 
73 Mark Livermore Male 154 M45 26 04:16:01 172 04:15:15 174 Erme Valley Harriers
159 Dave Bytheway Male 155 SM 59 04:16:10 173 04:15:12 173 Wrekin RR
165 Steve Jones Male 156 M45 27 04:16:43 174 04:14:25 172
157 Simon Poppitt-Jones Male 157 SM 60 04:17:07 175 04:16:15 175
138 Ellis Lagnado Male 158 M40 36 04:19:51 176 04:19:06 177
257 Jay Patterson Male 159 SM 61 04:20:02 177 04:18:22 176
108 Rebecca McAllister Female 19 SL 7 04:20:54 178 04:19:43 178
207 Kelly Paterson Female 20 SL 8 04:21:43 179 04:19:50 179 Manchester Triathlon Club
101 Brian North Male 160 M65 2 04:21:54 180 04:21:02 181
63 Clive Heap Male 161 M60 5 04:22:00 181 04:20:45 180 Cambridge Harriers
60 Debbie Drake Female 21 F45 4 04:22:43 182 04:21:26 182 Torbay AC
131 Brian Kearns Male 162 SM 62 04:23:09 183 04:21:59 184
132 Owain Evans Male 163 SM 63 04:23:11 184 04:22:01 185
210 Kieran Healy Male 164 M40 37 04:23:13 185 04:21:47 183
188 Simon Hall Male 165 M50 19 04:23:46 186 04:22:02 186 Chard RR
252 Mike Hodges Male 166 M55 12 04:26:09 187 04:24:27 187
49 Mark Wotton Male 167 M50 20 04:26:22 188 04:24:27 188 Teignbridge Trotters
70 Jane Hemsworth Female 22 F50 1 04:26:54 189 04:25:22 189 Sidmouth RC
160 Pino Lucchesi Male 168 M40 38 04:27:51 190 04:26:51 190 Wrekin RR
161 Denzil Martin Male 169 SM 64 04:27:51 191 04:26:54 191 Wrekin RR
224 Paul Benwell Male 170 SM 65 04:27:54 192 04:27:21 194
62 Bryan King Male 171 M55 13 04:28:52 193 04:28:52 197 Plymouth Musketeers
67 Darren Dunridge Male 172 M40 39 04:28:52 194 04:27:09 192 Plymouth Musketeers
16 Sharon Adams Female 23 F35 7 04:28:52 195 04:27:10 193 Plymouth Musketeers
126 Shane Tighe Male 173 M40 40 04:29:25 196 04:29:14 200
109 Calvin Mccormack Male 174 SM 66 04:29:29 197 04:28:43 196
206 Wayne Spiller Male 175 M40 41 04:29:49 198 04:29:10 199 Honiton RC
179 Matthew Wigley Male 176 SM 67 04:30:16 199 04:28:32 195
212 Robert Squibb Male 177 SM 68 04:30:48 200 04:28:53 198
195 Michael Priestley Male 178 SM 69 04:30:48 201 04:29:54 201
234 Carol Samways Female 24 F55 1 04:32:10 202 04:31:15 202 Royal Manor of Portland AC
216 Amanda Bessant Female 25 F45 5 04:34:50 203 04:33:46 203 Womens Running Network
218 Claire Needes Female 26 F40 4 04:34:51 204 04:33:47 204
241 Michael Alsworth Male 179 M55 14 04:35:36 205 04:34:19 205 100 Marathon Club
177 Tracy Smith Female 27 F35 8 04:42:23 206 04:40:48 206
254 John Cook Male 180 M50 21 04:44:12 207 04:43:16 207 Royal Manor of Portland AC
191 Michael Yarde Male 181 SM 70 04:47:24 208 04:45:49 208
15 Pauline Howes Female 28 F55 2 04:54:01 209 04:53:12 209
262 John Kew Male 182 M55 15 04:55:41 210 04:54:17 210 Athletic
163 Stuart Rouse Male 183 SM 71 04:57:46 211 04:56:38 212
156 Lewis Higgs Male 184 SM 72 04:57:46 212 04:56:37 211
148 Dave Howell Male 185 M45 28 05:04:06 213 05:02:18 213
255 Chris Buckman Male 186 M40 42 05:14:07 214 05:12:40 214
123 Jason Fullard Male 187 SM 73 05:25:15 215 05:24:49 215